Festival inovácií 2024 s nabitým programom

Rýchly technologický pokrok a dynamické zmeny vidíme a zažívame dnes na každom kroku. „Doba je rýchla“, zaznieva častokrát v rozhovoroch a diskusiách spoločne s konštatovaním, že schopnosť adaptovať sa a inovovať je v súčasnosti omnoho dôležitejšia ako kedykoľvek predtým.

Sú to inovácie, ktoré umožňujú vylepšovať existujúce procesy, produkty a služby. Podporovať prostredie priaznivé pre rozvoj inovácií znamená pomáhať inovátorom rozvíjať sa a tvoriť nové veci, čo má dopad na firmy a spoločnosti, regióny aj celú spoločnosť.

Tohtoročný Festival inovácií opäť potvrdil, že záujem o inovácie a inovatívne firmy a organizácie v našom regióne stále máme. 25. apríla 2024 v priestoroch žilinskej Novej synagógy cez 140 návštevníkov sledovalo program, v ktorom sa postupne vystriedalo viac ako 30 rečníkov. Súčasťou podujatia boli ale nielen prednášky a ukážky projektov, ale účastníci tiež intenzívne diskutovali a „networkovali“. Podujatie vyvrcholilo verejným finále súťaže Inovácia Žilinského kraja 2023 a slavnostným odovzdávaním cien.

Organizátorom Festivalu inovácií bolo Inovačné centrum INOVIA.

Čo všetko program festivalu ponúkol?

Teší nás feedback od jedného z účastníkov, ktorý znel približne takto:

“Začali ste pozvoľne, v strede ste zrýchlili a v závere som už lapal po dychu.”

A bolo to naozaj tak.

Program festivalu bol nabitý od edukatívnej Biznis academy až po Fuckup stories, kde sa odvážlivci podelili o svoje neúspechy, aby inšpirovali ostatných k učeniu sa z chýb.

Úvodnej časovo aj obsahovo obsiahlej Biznis academy sa bravúrne zhostil Juraj Zaťko. Téma bola Ako na úspešnú marketingovú stratégiu vašej firmy?

Obchodný úspech často závisí od našej schopnosti osloviť zákazníkov a následnej, vzájomnej interakcie. Avšak, s rastúcou konkurenciou a neustále meniacim sa prostredím, je problematika nastavenia správnej marketingovej stratégie nesmierne dôležitá.

Juraj Zaťko s kolegami z Birdlinu denne pomáhajú podnikateľom zorientovať sa v marketingovej džungli. Hľadajú a nachádzajú riešenia, ako nesplynúť s prostredím. Tvoria vzdušný digitál, ktorý pomáha ich klientom vzlietnuť a naviguje ich na ceste za lepšími výsledkami.

Juraj Zaťko

Druhý programový blok s názvom Talent workshop pozostával z dvoch príspevkov.

V rámci praktického workshopu Ako jazyk talentov formuje podnikanie? mali účastníci festivalu pod vedením Jany Turzovej a Lívie Pastorekovej príležitosť ponoriť sa nielen teoreticky, ale aj prakticky a doslovne aj fyzicky do sveta talentov. Cieľom bolo nielen spoznať vlastné silné stránky, ale aj pochopiť, ako ich efektívne využiť.

S druhým príspevkom vystúpila Zlatica M. Stubbs, ktorá vysvetlila, ako rozvíjať firmu cez rozvoj ľudí. Uviedla, aké prínosy firma získa, ak jej lídri budú využívať koučovací prístup, akí začnú byť zamestnanci a aký dopad bude mať tento prístup na lídrov samotných.

Lívia Pastoreková a Jana Turzová
Zlatica M. Stubbs

Pri rozvoji vlastného podnikania častokrát pomôže aj inšpirácia od iných. A práve o tom bol v poradí tretí blok festivalu s názvom Business stories.

Ako prvý porozprával Lukáš Richter o tom, ako Lean pomohol mladej firme KOLODOM v rozlete.

Revolúciu v darovaní prebytočnej elektriny – ako použiť elektrinu vyrobenú na jednom mieste inde prostredníctvom virtuálnej batérie, riešenia GreenShare od spoločnosti Greenlogy, predstavil Peter Kalman.

Martin Jančura porozprával ako spojením skúseností, hodnoty, vášne, “vlny”, kontaktov a šťastia dokázal iTranSys v priebehu jedného roka získať 80% marketshare.

Priamo zo sveta diamantov v tube bol príspevok Richarda Zavadila. Strong Power ukazuje, že Nikdy sa nezvdávaj je prístup, ktoré naozaj funguje.

Posledným príspevkom v tomto bloku bol inšpiratívny príbeh firmy Folkfurt od Filipa Džugana. Verili by ste, že úspešný biznis sa dá postaviť aj na folklórnych tradíciách?

Lukáš Richter

Ako názov napovedá, Partner stories bol blok príspevkov, v ktorom sa povedalo veľa zaujímavých informácií o partnerstvách. A to najmä o partnerstvách medzi úspešnými podnikateľmi a ich investičnými partnermi. V príspevkoch boli zastúpené obidve strany.

Svoje skúsenosti z pohľadu podnikateľov zazdieľali poslucháčom Ivan Štetina a Michal Porubän v príspevku Repetito – „Vrátiť obal“ znamená zelenší eshop ako aj manželia Viera a Libor Žiklovci s príbehom AbrFabr – čo prináša partnerstvo s levom.

Investorov zastúpil Michal Nešpor z Crowdberry, ktorý porozprával, ako to vyzerá, keď kapitál pomáha prekonávať prekážky. Pridali sa tiež aj Michal Sleziak a Patrik Čemerička z Dubec Ventures s užitočnými informáciami o tom, ako sa pripraviť na vstup investora.

Partnerstvá a spolupráce vo veľkom rozvíja aj žilinský IT klaster ZAIT. Aktivity klastra smerujúce k cieľu rozvíjať ekosystém pre talenty žilinského IT kraja predstavil v príspevku ZAIT – Zo Žiliny meníme svet prezident klastra Marián Koprda.

Ivan Štetina a Michal Porubän

Festival Inovácií obohatili aj príbehy odvážnych startupov, ktoré poslucháčom priblížili ich cestu k expanzii v piatom bloku príspevkov s názvom Startup stories.

Ako prvá na pódiu o startupe CloseRocket a o tom ako nájsť svetových zákazníkov, s úsmevom porozprávala Katka Šimková. A nezabudnite – „Dream big!”

Nemenej zaujímavý bol príbeh Jany Hmírovej s názvom Payout – ďaleká cesta na fintechový vrchol.

Z úplne inej oblasti bol príspevok Martina Šichmana, ktorý potešil mnohých technicky zameraných poslucháčov. Startup SPEARhydro ukazuje, ako je možné využiť voľnú energiu riek.

Z umeleckého sveta predstavili svoj startup Benjamín Bekeš a Táňa Mišinová. Umevia je názov projektu, ktorý umožňuje nájsť umelcov pre každú príležitosť.

Ako pomáhajú firmám na vrchol a ako tvoria vo Full Time PR komunikáciu pre slovenské a české inovatívne spoločnosti, startupy a fintechy porozprávali Kristína Gáliková a Radoslav Kasík.

Blok Startup stories uzavrel Vlasto Kocián z inovačného centra INOVIA svojím príspevkom Každý občas potrebuje pomocnú ruku. Veríme, že INOVIA svojimi službami pomôže ešte mnohým…

Katka Šimková

Ako znížiť riziko neúspechu nových projektov? Ambíciou bloku Fuckup stories bolo priniesť svetlo aj do tejto oblasti, či už formou overených skúseností alebo príbehov.

Ako overiť nápad za 30 dní – tento príspevok, či vlastne skôr autentický príbeh plný poučení od Davida Pulkerta, obsahoval okrem iného aj tieto zaujímavé myšlienky:

NE je test, zda to myslím vážně.”
“Jestli něco nedělám, nechci to dost.”
“Fail je, když si z failu nic neodnesu.”

Na otázku Prečo sa oplatí mať MVP prístup obsiahlo odpovedal vo svojom príspevku Jozef Balážik z GoodRequest.

Že je dobré sa do svojich projektov nezaľúbiť, ale pozerať sa na ne triezvymi očami – to bola téma príspevku s názvom Ako včas vyhodiť kukučku z hniezda od Mareka Polica z KROSu.

No a príspevok Keď sa má zlé na dobré obrátiť od Jána Urigu? Tak o tom Ingrid Nová Almáši vo svojom príspevku na sociálnej sieti napísala:

Ján Uriga: “Koniec je vlastne začiatok”,
a ja jedným dychom dodávam,
že v mojom prípade
som “vďaka koncu”, vstala
ako FÉNIX Z POPOLA 🙏.

David Pulkert

Dôstojným zakončením a posledným oficiálnym blokom festivalového dňa bola Innovation show. Tak bolo nazvané finále 16. ročníka súťaže Inovácia Žilinského kraja za rok 2023.

Viac o tejto súťaži, o samotnom finále a finalistoch, ale aj o tom, kto si nakoniec ocenenia z rúk predsedníčky ŽSK Eriky Jurinovej a riaditeľa inovačného centra INOVIA Vlasta Kociána prebral, si môžete prečítať v samostatnom článku alebo priamo na stránke súťaže.

V článku sa dozviete aj to, v čom bol tento ročník súťaže iný a nájdete v ňom aj prísľub, že ten budúci bude opäť lepší.

Víťazi súťaže v kategórii “Inovatívna firma alebo startup”
Víťazi súťaže v kategórii “Regionálna inovácia”

Po slávnostnej ceremónii a prípitku nasledoval večer plný debát a rozhovorov, v ktorých sa nadviazal nejeden nový kontakt užitočný pre budúcu spoluprácu a prebrala nejedna zaujímavá téma.

A čo povedať na záver?

Srdečne ďakujeme všetkým zúčastneným za ich záujem aj angažovanosť a veríme, že sa im podujatie páčilo. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník Festivalu Inovácií, kde sa opäť stretneme s novými nápadmi, technológiami a ľuďmi, ktorí menia svet k lepšiemu.

A „last but not least“ ďakujeme všetkým partnerom podujatia, vďaka ktorým bolo možné Festival inovácií opäť pripraviť a zrealizovať.

O rok sme tu zase 🙂

Podujatím sprevádzali Vlastimil Kocián a Ladislav Eliáš

Použité fotografie sú od Radoslava Hajnoša

Fotogaléria

📷 Radoslav Hajnoš

Zdieľajte

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *